Tel: +420 241 773 132    |    E-mail: skola@zstgm-praha.cz    |    Datovka: tzams95     |    IČO: 49367609

    Modřanská 1375/10a    143 00 Praha 4 - Modřany

Akce, činnosti

EV, akce a činnosti

 

2023/2024

 

Ekotým se představuje na pavilonu
1. 2. 2024

1. února Ekotým spolu se svými domácími mazlíčky vyrazil prezentovat svou dosavadní práci na pavilon. Svou činnost v ekotýmu představili těm nejmenším žákům - v přípravce, prvních i druhých třídách. Dětem také přivedli a přinesli ukázat své domácí mazlíčky. Nejen, že si s nimi mohly děti pohrát, ale dozvěděly se např. čím se živí agama a pagekon, na čem si rád pochutná pes či králík. Tato akce se konala již podruhé, stejně jako minule se dětem velmi líbila a určitě ji v budoucnu zopakujeme.

 

2022/2023

 

7.B chová pagekona řasnatého
30. 11. 2023

Po velkém úspěchu s chovem strašilek sedmáci začali chovat pagekona řasnatého. Jedná se o plaza, který je aktivní především v noci a ve dne spí — ale pravděpodobně je zvědavý a tak i ve dne bývá aktivní. Žákům dělá velikou radost, pečlivě a poctivě se o něj starají.

 

2022/2023

 

Ekotým znovu v ZOO
20. 6. 2023

Po roce jsme se znovu vrátili do pražské zoologické zahrady. Jako hrdí sponzoři makaka, outloně a gekona jsme si tak znovu užili hezký letní den v přítomnosti našich zvířátek :)

 

Obnova květnaté louky
25. 5. 2023

Po roce jsme obnovili naší květnatou louku před školou. Vypleli jsme plevel, vyseli semínka různých druhů pestrobarevných květin, vysadili růže, nasypali novou zeminu, opravili plůtek. Obnovou prokoukla - počasí nám přálo a louka už zase hezky kvete :)

A na naší ekozahrádce se mezitím narodili ptačí tvorečkové (zatím tedy jen vajíčka), neboť v budce nám zahnízdila sýkorka modřinka. Jaro je tu! :)

 

Znovu uklízíme aneb Ukliďme Česko
5. 4. 2023

Ve středu 5. dubna jsme opět uklízeli blízké i vzdálené okolí naší školy. Stejně jako loni jsme nasbírali řadu odpadků, které se povalují všude kolem. Akce se vydařila, chladný sluneční den byl jako stvořený pro pomoc přírodě :)

 

Ekotým informuje spolužáky
duben, květen 2023

V jarních měsících se ekotým rozhodl vzdělávat ostatní spolužáky školy. V rámci třídnických hodin představila skupina několika členů ekotýmu pečlivě náplň a práci školního ekotýmu a navíc přinesla ukázat živého tvora. Děti se tak dozvěděly, že práce ekotýmu je potřeba na ekozahrádce, květnaté louce i v ovocném sadu, ale dohlížet musí ekotým i na úklid školy a třídění odpadu. Prezentace žáků měly veliký úspěch, stejně tak mazlivý králík, zvědavá agama a pakobylky žáků z 6.B :)

 

Ekotým na mezinárodní konferenci ekoškol
1. 2. 2023

Ve středu 1. 2. jsme navštívili mezinárodní konferenci na téma změny klimatu, která se konala na Staroměstské radnici v Praze. Poslechli jsme si několik zajímavých žívotních příběhů lidí, kterým není naše planeta lhostejná. Témata byla velmi zajímavá a inspirující, něco určitě začleníme do našeho ekoplánu.

 

Chráničky na stromy
29. 11. 2022

Jelikož se i po Praze pohybuje spousta zajíců, stromky v sadu jsme obalili plastovými chráničkami, které zabrání nechtěnému okusu.

 

Vysadili jsme (si) ovocný sad!
3. 11. 2022

Po několikaměsíčním plánování a přípravách vysadil ekotým ve spolupráci s Prahou 12 ve čtvrtek 3. 11. 2022 vedle naší školy ovocný sad. Žáci vysadili celkem 14 ovocných stromů různých druhů: jabloně a švestky, třešeň, višeň, meruňku, renklódu, mandloň, ale i staré odrůdy jako kdouloně, moruši či mišpuli. Výsadba ekotýmu zabrala celé dopoledne, ale práce jim šla hezky od ruky a po čtyřech hodinách byly všechny stromky na svém místě - zasypané, pohnojené, přivázané ke kůlu a zalité. 

Doufáme, že se ovocnému sadu bude u naší školy dařit, že z něj jednou bude krásný ovocný sad, ze kterého se budeme těšit nejenom žáci naší školy, ale i obyvatelé Prahy 12 a v neposlední řadě i zvířátka :)

 

 

2021/2022

Znovu jsme obhájili titul Ekoškola!
16. 6. 2022

Práce ekotýmu, zejména v posledním školním roce, byla opravdu náročná – připravovali jsme se na obhajobu titulu Ekoškola. A podařilo se! V květnu proběhl celodenní audit na naší škole, jehož součástí bylo představení práce ekotýmu a naplnění dříve stanovených nových cílů naší Ekoškoly. Obhájili jsme nejvyšší titul a na další tři roky máme právo označovat se jako Ekoškola.

Slavnostní certifikace proběhla v krásném Brožíkově sálu na Staroměstské radnici v Praze, které se zúčastnilo mnoho škol z celé republiky (ale naše škola byla jediná z Prahy ;-)). K úspěchu nám pogratulovali zástupci z Ministerstva školství, Ministerstva životního prostředí i hlavního města Prahy a také sám ředitel vzdělávacího centra Tereza (národní koordinátor Ekoškoly).

Po předání certifikátů nás čekala komentovaná prohlídka Staroměstské radnice. Zážitkem bylo vidět hodinový stroj nedávno opraveného Staroměstského orloje.

 

Ekotým v ZOO Praha
6. 6. 2022

Jako hrdí sponzoři zvířat pražské ZOO jsme se na ně šli na závěr roku podívat. Všem se daří moc dobře :-). Strávili jsme ve společnosti zvířat celé dopoledne, počasí nám přálo a tešíme se na další návštěvu!

 

Přednáška "Praha 12 bojuje proti změnám klimatu"
24. 5. 2022

V úterý k nám přišla paní místostarostka městské části Praha 12 Ing. Eva Tylová, aby nám povyprávěla o tom jak Praha 12 bojuje proti změnám klimatu. Dozvěděli jsme se, že Praha 12 vysévá květnaté louky, sází stromy, vrací do Prahy již vymizelé květiny, pečuje o staré stromy nebo také pronajímá nevyužité plochy drobným ekozemědělcům. Přednáška byla velmi zajímavá a děkujeme za ni!

 

Květinová louka před školou
26. 4. 2022

Žáci ekotýmu z 3. až 9. třídy strávili celé dopoledne úpravou zatravněného pruhu u hlavního průčelí školy a proměnili jej v květinovou louku. Zryli půdu, odvezli drny, nasypali novou zeminu a zasadili čtyřicet afrikánů (aksamitníků). Ve zbytku záhonu vyseli semínka a celou louku obehnali jednoduchým plotem z přírodního provázku. Všichni se můžeme těšit na pestrou směsici květů kopretiny bílé, brutnáku lékařského, měsíčku lékařského, dobromysli obecné, chrpy modré, mateřídoušky vejčité, řebříčku obecného, slunečnice žluté, třapatky nachové a dalších kvetoucích bylin. Cílem akce bylo podpořit rozmanitost přírody a poskytnout více květů hmyzu, který ve městě strádá a kterého ubývá – ale také udělat radost i všem kolemjdoucím.

 

Jarní výsadba na zahrádce
6. 4. 2022

Od počátku dubna pracujeme na naší zahrádce. Vysadili jsme jarní květiny (tulipány, narcisky, modřence, krokusy, hyacint a macešky) a také jsme začali s výsadbou ovocných keřů (již máme zasazené ostružiník, maliník, černý a červený rybíz a borůvku). Na sázení se podílí členové ekotýmu a žáci v rámci předmětu environmentální výchova.

 

Zúčastnili jsme se akce Ukliďme Česko!
5. 4. 2022

I přes ohlášenou nepřízeň počasí ekotým v úterý 5. dubna 2022 v deset hodin dopoledne vyrazil uklízet odpadky v okolí naší školy. Nasbírali jsme celkem 8 pytlů odpadků, především odhozené plastové lahve a další plastový odpad, ale také jsme odnesli kuchyňského robota a 12 pneumatik. Z akce máme hezký pocit a určitě ji příští rok zopakujeme!

 

Pověsili jsme ptačí budku!
29. 3. 2022

Na školní ekozahrádku jsme pověsili budku pro ptáčky. Doufáme, že ji brzy objeví a zabydlí se v ní!

 

Máme školní Instagram!
23. 3. 2022

Členky ekotýmu z devátého ročníku podpořily propagaci aktivit ekotýmu a školních akcí založením instagramové stánky školy. Sledovat nás můžete na https://www.instagram.com/zstgm_praha12/.

 

Opět podporujeme zvířata v pražské ZOO
3. 1. 2022

Jako v předešlých letech i letos žáci a učitelé školy přispěli "dvackou" na podporu ohrožených zvířecích druhů. Z vybraných peněz žáci adoptovali gekona létavého a makaka magota, a stali se sponzory outloně váhavého. Zvířátkům moc fandíme a přejeme příjemný život v zoologické zahradě - a ještě více doufáme v nárůst počtu zvířat ve volné přírodě.

 

Sběr
19. 11. 2021

 

Krmíme ptáčky a měříme srážky
11. 11. 2021

Blíží se zima a tak žáci 6. ročníku nainstalovali na školní zahrádky krmítko pro ptáčky, na blízké stromečky navěsili lojové koule. Ve spolupráci se školní družinou pravidelně doplňujeme slunečnicová semínka do krmítka a pozorujeme, kdo si na nich pochutnává. Nejčastějšími návštěvníky jsou vrabci a sýkorky.

Při této příležitosti žáci také na zahradu umístili srážkoměr, díky kterému můžeme zaznamenávat jak hodně v Modřanech prší.

 

Den Ekoškol
9. 11. 2021

V úterý 9. 11. 2021 proběhla na naší škole oslava Dne Ekoškol. Do projektového dne se zapojily všechny třídy na naší škole, od nultého až do devátého ročníku. Žáci i učitelé se oblékli do zelené barvy a po celý den se všichni věnovali hravým kvízům s ekologickou tématikou.

    

 

Kompostování a hmyzí domeček
5. 10. 2021

Žáci 2. stupně vyrobili v rámci Pracovních činností ze starých nevyužitých dřevěných palet kompostér. Kompostér plníme zbytky ze školních svačinek (ohryzky jablek, slupky ovoce), pan školník přispívá posekanou trávou ze školní zahrady a pedagogický sbor kávovou sedlinou z kávovaru.

Žáci 6. a 7. ročníku v hodinách Environmentální výchovy vyrobili ze starého šuplíku hmyzí domeček tak, že jej vyplnili rozmanitými přírodními materiály poskytující hmyzu úkryt. 

 

Přírodou krok za krokem

Projekt žáků 7. - 9. ročníků - příroda kolem nás: stopy zvířat, environmentální kvízy, exkurze na hráz vodního díla Švihov. návštěva vodního domu a včelího světa v Hulicích.


 

2020/2021

 

Máme zahrádku! květen 2021

Po návratu z distanční výuky na nás čekalo překvapení na školní zahradě. Pan školní s paní družinářkou na školní zahradě připravili záhony. S chutí jsme se na ně vrhli a osázeli je jahodami, bylinkami a květinami. Záhonům se budeme pravidelně věnovat a těšit se z voňavých květů i na chutné jahody.

P.S. Červnová úroda jahod byla skutečně bohatá a už teď se těšíme an příští rok! ;-)

 

Beseda s Tondou Obalem

Žáci prvního stupně se znovu po čase zúčastnili besedy o třídění odpadu se společností EKO-KOM. Lektoři projektu Svět třídění a recyklace společně s animovanou postavou Tondou Obalem si povídali s žáky prvního stupně o tom jak správně třídit odpad. Beseda se žákům velmi líbila.

 

2019/2020

BOTANICKÁ ZAHRADA
S žáky 8. tříd jsme navštívili trojskou botanickou zahradu, kde jsme pozorovali smrtonosné pasti ve skleníku Fata Morgana masožravých rostlin (rosnatky, láčkovky, mucholapky). 

 

MODŘANSKÉ TŮNĚ
Jedná se o přírodní památku na pravém břehu Vltavy. S Žáky 9. tříd jsme v rámci semináře z přírodopisu tuto lokalitu navštívili a v tůních jsme hledali bezobratlé živočichy.

 

2018/2019

Den Země 2019

 

Úklid Modřanské rokle
V rámci akcí pořádaných ke Dni Země uklízeli naši žáci Modřanskou rokli.

 

Ekoprogram „Mravenčí stezkou“  2.třída
Ve středu 10.4.2019 jsme se zúčastnili programu Ekocentra Koniklec s názvem „Mravenčí stezkou“. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o životě mravenců, vyzkoušeli jsme si, jak se mravenci dorozumívají, přemýšleli jsme o životě v mraveništi a úlohách jednotlivých mravenčích kast. Program se nám velice líbil.

 

Eko 1. třídy
12.4. pro nás organizace Koniklec připravila program Domácí a divoká zvířata s různými aktivitami, kde jsme se seznámili se zvířaty, jejich užitkem pro člověka, mohli jsme vše vnímat různými smysly. Žákům se program líbil.

 

Sběr únor 2019
V únoru proběhl bleskový sběr papíru, víček, hliníku a nově také textilu.
Jako vždy pomáhali deváťáci a na závěr si zasloužili sladkou odměnu v naší oblíbené  cukrárně u školy.

 

.
Vodní škola – vnitřní program
Téma pro 9. třídu – VODA A DOMÁCNOST 

 

Můj strom
6.11. 2018 se žáci 4.B zúčastnili ekologické akce  Můj strom. Určovali a poznávali stromy podle listí a kůry a dozvěděli se, proč jsou stromy pro lidi tak důležité. Společně s lektorkou vytvořili 3D pracovní listy, které si navzájem porovnávali a posuzovali. Počasí nám přálo, i když byl listopad. Akce se vydařila.

 

Ekozahrádka – úklid
Na podzim proběhla první fáze úpravy ekozahrádky. Především bylo zapotřebí upravit kompost a jeho okolí, s čímž souviselo také hrabání spadaného listí a dloubání mechu ze spár okolo sprinterské dráhy. V neposlední řadě jsme posbírali odpadky, kterých se v popadaném listí nashromáždilo požehnaně. Na jaře bude úklid probíhat znovu, tentokrát navíc se sázením vybraných rostlin do záhonů naší zahrádky.

 

Tonda Obal na cestách
Třídění odpadů je pro nás dnes už samozřejmostí. Ale abychom věděli, jak opravdu správně třídit, přijel k nám v pátek 9.11.2018 „Tonda Obal na cestách“. Společně jsme si v rámci tohoto ekoprogramu připomněli, jak je třídění důležité. Dozvěděli jsme se o zpracování vytříděných materiálů a jejich novém využití. Třídění jsme si i prakticky vyzkoušeli.

 

Vodní škola
V rámci projektu Vodní škola se žáci 8. třídy zabývali tématikou zelených střech.

V rámci projektu Vodní škola absolvovali žáci 9.třídy komentovanou prohlídku Čistírny odpadních vod v Čertousech.

 

2016/2017

Kampaň LITTER LESS

 

Nepřihlášený